Türkçe
返回

Ansiklopedi

首页

A+ A A-

返回

Çin, Japonya ve Güney Kore, bölgesel ekonomik işbirliği hızlandırıyor

2019-12-27 10:38:37 CRI

Çin, Japonya ve Güney Kore'nin (Kore Cumhuriyeti) Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasıyla ilgili müzakereleri hızlandırma konusunda fikir birliğine ulaştığı açıklandı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, dünkü basın toplantısında 24 Aralık'ta Chengdu'da düzenlenen 8. Çin-Japonya-Güney Kore Liderler Zirvesi'nde alınan RCEP müzakerelerine dair kararla ilgili konuştu.

Gao Feng, RCEP müzakereleri konusunda elde edilen nitelikli ve önemli sonuçlar temelinde modern, kapsamlı, üst düzey ve karşılıklı yarara dayalı üçlü serbest ticaret anlaşmasının yapılacağına dikkat çekti.

Sözcü Gao Feng, üç ülkenin açık ve kapsayıcı dünya ekonomisi ile çok taraflı ticaret sistemini koruyacağını, korumacılığa karşı çıkacağını ve APEC ve G20 gibi çok taraflı çerçevelerde işbirliği güçlendireceğini vurguladı.

Üç tarafın istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri düzleminde bağlantılılığı güçlendirerek "Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti+X" belgesi ışığında dördüncü tarafın piyasasında işbirliğini geliştireceğini söyleyen Gao, sağlık, çevre koruma, enerji ve e-ticaret gibi alanlardaki işbirliğinin de derinleştirileceğini kaydetti.